Rynek nektaryn i brzoskwiń w Europie

Europa: Przewiduje się spadek produkcji nektaryn i brzoskwiń.

Grupa robocza Komisji Europejskiej ds. brzoskwiń i nektaryn, która spotkała się w zeszły piątek w Brukseli i zrzesza ekspertów z głównych krajów UE produkujących brzoskwinie, skorygowała w dół prognozy na ten sezon.

W świetle prognoz wzrostu produkcji owoców pestkowych w UE na rok 2012, przedstawionych w kwietniu w Europêche, grupa robocza Komisji ds. brzoskwiń i nektaryn zauważyła, że wzrost nie nastąpi, wręcz przeciwnie. Grupa robocza Komisji szacuje, że produkcja nektaryn w UE zmniejszy się o 4,6 % w porównaniu z sezonem 2012 r. oraz o 7,9 % w porównaniu z sezonem brzoskwiniowym.

W przypadku nektarynki największe spadki produkcji przewidywane na ten sezon są we Francji – o 19,7% mniej, a we Włoszech – o 9% mniej. W przypadku brzoskwiń również spodziewany jest ogólny spadek w tym roku w porównaniu z rokiem 2012, który jest wyższy we Włoszech, gdzie zbiory zmniejszyły się o 9%.
Na spotkaniu hiszpańsko-francusko-włoskiej grupy kontaktowej ds. owoców pestkowych, które odbyło się w Perpignan w dniu 24 kwietnia, FEPEX stwierdził już, że zapowiedziane prognozy są nierealistyczne.

Grupa ds. brzoskwiń i nektaryn, która spotkała się w zeszły piątek w Brukseli, jest jedną z grup roboczych ds. poszczególnych produktów, które wchodzą w skład grupy doradczej Komisji Europejskiej ds. owoców i warzyw. Składa się on z ekspertów z różnych krajów UE będących producentami. W grupie roboczej Komisji Europejskiej ds. brzoskwiń i nektaryn FEPEX jest reprezentowany przez Antonio Chavero, przewodniczącego komitetu FEPEX ds. owoców pestkowych i producentów w Estremadurze.

 

Tags :

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.